Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
DO KAŻDEJ MASKI ZESTAW 3 FILTRÓW FFP1 GRATIS! Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Wpływ smogu na zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5 miast w Unii Europejskiej leży na terenie Polski. Najgorzej jest w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. Jaki jest wpływ smogu na zdrowie? Sprawdziliśmy!

Smog a zdrowie – co nas truje?

W wielu miastach Polski od października do kwietnia normy stężenia szkodliwych substancji są przekroczone średnio przez 20 dni w miesiącu. W skład smogu wchodzą przede wszystkim pyły PM2,5 oraz PM10, które mogą zawierać m.in. sadzę i metale ciężkie takie jak żelazo, ołów, kadm, arsen czy nikiel. Ponadto smog to też dwutlenek siarki pochodzący ze spalania paliw kopalnych, tlenki azotu, rakotwórczy benzo(a)piren i dioksyny. Ta trująca mieszanina wraz z każdym wdechem przedostaje się do naszych płuc i krwiobiegu, stanowiąc realne zagrożenie. Wpływu smogu na zdrowie nie można więc bagatelizować.

 

smog

Skutki smogu dla zdrowia

Skutki smogu na zdrowie można podzielić na krótkofalowe i długofalowe. Pierwsze najczęściej mijają wraz z poprawą jakości powietrza. Zaliczamy do nich m.in. bóle głowy, podrażnienie gardła, zapalenia płuc, trudności z oddychaniem, zapalenia spojówek czy zmniejszenie wydolności organizmu podczas wysiłku. Drugie są jak bomba z opóźnionym zapłonem – mogą ujawnić się po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Wciąż nie znamy wszystkich długofalowych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ale to, co dotychczas wykazały badania, powinno budzić niepokój. Smog może powodować choroby układu oddechowego (np. zapalenia płuc, raka płuc, POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), sercowo-naczyniowego (np. udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy niewydolność serca) i nerwowego (np. wzrost ryzyka rozwoju Alzheimera czy Parkinsona). Smogu powinni unikać wszyscy a przede wszyskim osoby starsze, schorowane oraz kobiety w ciąży.

smog

Jak zminimalizować negatywny wpływ smogu na zdrowie? 

Wiele miast w Polsce podejmuje kroki, które mają ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jednym z najważniejszych programów jest dofinansowanie do wymiany starych pieców tzw. kopciuchów. Prowadzone są także działania informacyjno-edukacyjne mówiące o konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Niestety, dokładamy też swoją cegiełkę, dojeżdżając do szkoły i pracy samochodami. Jeśli mamy taką możliwość, warto więc przesiąść się na rower, hulajnogę lub skorzystać z komunikacji zbiorowej.

Negatywne skutki smogu na zdrowie można także zminimalizować dzięki maskom filtrującym. Jeśli korzystasz z tej formy ochrony, wybierz model, którego skuteczność została potwierdzona badaniami w polskich instytutach. Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów! W naszych maskach żywotność filtra jest wydłużona dzięki warstwie zawierającej jony srebra. W zależności od częstotliwości użytkowania i zachowania higieny - może wynosić od 8 do nawet kilkuset godzin. Maskę urbaner pure możesz zamówić tu: link

Inne wpisy:

2020-11-06

Popularne typy masek - którą wybrać?

Ograniczają wchłanianie PM1, PM2.5, PM10, drobnoustrojów chorobotwórczych, związków chemicznych, alergenów czy kurzu, choć w różnym stopniu i nie zawsze w podobny sposób. Maski stanowią pierwszą linię obrony przed zanieczyszczonym powietrzem, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej osłony. Medyczne, materiałowe, filtrujące? Jednorazowe czy wielorazowe? Z filtrem N95, N99 czy HEPA? Opisujemy najpopularniejsze typy masek i podpowiadamy jaką wybrać.

2020-12-22

Smog i koronawirus, czyli mieszanka wybuchowa

Zanieczyszczone powietrze w postaci smogu może znacząco wpływać na cięższe przechodzenie zakażenia koronawirusem. To najnowsze ustalenia naukowców, którzy alarmują, by szczególnie w dużych miastach, w okresie pandemii, koniecznie pamiętać o zasłanianiu ust i nosa. Kombinacja SARS COV-2 i smogu jest bowiem niebezpieczniejsza niż każde z tych zagrożeń osobno. 

2020-12-31

Jeśli nie maski to co? Przegląd produktów antysmogowych

Specjalistyczne maski ochronne to oczywiście najpopularniejszy sposób walki z zanieczyszczonym powietrzem w postaci smogu. Na polskim rynku istnieje jednak znacznie więcej produktów, które niwelują niekorzystne oddziaływanie toksycznych pyłów na nasze zdrowie. Do najczęściej stosowanych należą oczyszczacze powietrza, wentylatory, a także kosmetyki, których regularne używanie poprawia np. kondycję skóry.