Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Wpływ smogu na zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5 miast w Unii Europejskiej leży na terenie Polski. Najgorzej jest w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. Jaki jest wpływ smogu na zdrowie? Sprawdziliśmy!

Smog a zdrowie – co nas truje?

W wielu miastach Polski od października do kwietnia normy stężenia szkodliwych substancji są przekroczone średnio przez 20 dni w miesiącu. W skład smogu wchodzą przede wszystkim pyły PM2,5 oraz PM10, które mogą zawierać m.in. sadzę i metale ciężkie takie jak żelazo, ołów, kadm, arsen czy nikiel. Ponadto smog to też dwutlenek siarki pochodzący ze spalania paliw kopalnych, tlenki azotu, rakotwórczy benzo(a)piren i dioksyny. Ta trująca mieszanina wraz z każdym wdechem przedostaje się do naszych płuc i krwiobiegu, stanowiąc realne zagrożenie. Wpływu smogu na zdrowie nie można więc bagatelizować.

 

smog

Skutki smogu dla zdrowia

Skutki smogu na zdrowie można podzielić na krótkofalowe i długofalowe. Pierwsze najczęściej mijają wraz z poprawą jakości powietrza. Zaliczamy do nich m.in. bóle głowy, podrażnienie gardła, zapalenia płuc, trudności z oddychaniem, zapalenia spojówek czy zmniejszenie wydolności organizmu podczas wysiłku. Drugie są jak bomba z opóźnionym zapłonem – mogą ujawnić się po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Wciąż nie znamy wszystkich długofalowych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ale to, co dotychczas wykazały badania, powinno budzić niepokój. Smog może powodować choroby układu oddechowego (np. zapalenia płuc, raka płuc, POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), sercowo-naczyniowego (np. udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy niewydolność serca) i nerwowego (np. wzrost ryzyka rozwoju Alzheimera czy Parkinsona). Smogu powinni unikać wszyscy a przede wszyskim osoby starsze, schorowane oraz kobiety w ciąży.

smog

Jak zminimalizować negatywny wpływ smogu na zdrowie? 

Wiele miast w Polsce podejmuje kroki, które mają ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jednym z najważniejszych programów jest dofinansowanie do wymiany starych pieców tzw. kopciuchów. Prowadzone są także działania informacyjno-edukacyjne mówiące o konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Niestety, dokładamy też swoją cegiełkę, dojeżdżając do szkoły i pracy samochodami. Jeśli mamy taką możliwość, warto więc przesiąść się na rower, hulajnogę lub skorzystać z komunikacji zbiorowej.

Negatywne skutki smogu na zdrowie można także zminimalizować dzięki maskom filtrującym. Jeśli korzystasz z tej formy ochrony, wybierz model, którego skuteczność została potwierdzona badaniami w polskich instytutach. Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów! W naszych maskach żywotność filtra jest wydłużona dzięki warstwie zawierającej jony srebra. W zależności od częstotliwości użytkowania i zachowania higieny - może wynosić od 8 do nawet kilkuset godzin. Maskę urbaner pure możesz zamówić tu: link

Inne wpisy:

2020-12-04

Maski a prawo. Kto i kiedy musi zakrywać usta oraz nos?

Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jeszcze do niedawna charakterystyczne było przede wszystkim wśród społeczności zamieszkującej południowo-wschodnią Azję. Pandemia koronawirusa skutecznie odwróciła proporcje i dziś widok zasłoniętych twarzy nikogo nie dziwi, a jest wręcz powszechnym obowiązkiem, który regulują w Polsce dynamicznie zmieniające się od marca rządowe rozporządzenia. Sprawdziliśmy, jakie obostrzenia nakładają na nas najnowsze przepisy.

2021-02-27

Maska dla okularnika - jak ją nosić, żeby nie parowały okulary?

Nawet jeśli jesteś już po szczepionce przeciwko COVID-19 lub wyleczyłeś się z infekcji, nadal ważne jest to, by zabezpieczać się przed wirusem i nosić maseczkę. Jednak z maskami wiąże się jeden z najbardziej irytujących problemów pandemii — zaparowane okulary.

2020-12-18

Jak podczas noszenia masek zadbać o prawidłowy oddech i skórę?

Problemy z oddychaniem, dolegliwości skórne czy ogólnie pojęty dyskomfort to najczęstsze przyczyny, dla których wiele osób noszenie maseczek ochronnych utożsamia raczej z nieprzyjemnym obowiązkiem niż pożyteczną profilaktyką. Niedogodności często wynikają jednak nie tyle z negatywnego nastawienia, co po prostu z nieprawidłowych technik oddychania i nieodpowiedniego użytkowania osłon. Wystarczy kilka prostych zasad, by można było odetchnąć z ulgą. Nawet z zasłoniętymi ustami i nosem.