Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Typy masek obowiązujących w UE, GB i Rosji

Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej po raz pierwszy wprowadzono w Polsce w kwietniu ubiegłego roku. Od czerwca do początku października maseczki zakładaliśmy już tylko m.in. w urzędach, kinach, sklepach czy galeriach handlowych. Nagły wzrost liczby zakażeń koronawirusem spowodował, że od 10 października zaczęły obowiązywać nowe restrykcje, zgodnie z którymi maseczki musimy zakładać już po wyjściu z domu. Druga fala pandemii zmusiła większość europejskich państw do wprowadzenia podobnych wytycznych. 

Zainicjowana pod koniec 2020 roku akcja masowych szczepień przeciwko SARS COV-2 nie wpłynęła na złagodzenie przepisów. Eksperci podkreślają, że częściowe odstąpienie od obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej może nastąpić najwcześniej późną wiosną. Niektóre europejskie kraje zdecydowały się nawet na zaostrzenie wytycznych. W obliczu nowych mutacji wirusa i w trosce o jeszcze większą ochronę w Niemczech i Austrii wprowadzono obowiązek stosowania określonego typu maseczek. Podobne zalecenia wydała też Francja. 

maska ffp2

Niemcy i Austria: maseczki medyczne zamiast materiałowych

W obawie przed brytyjskim wariantem COVID-19 władze Niemiec i 16 krajów związkowych w drugiej połowie stycznia ustaliły, że w miejscach pracy, sklepach, środkach transportu publicznego i instytucjach urzędowych obowiązuje nakaz noszenia masek chirurgicznych lub masek filtrujących typu FFP2/N95. W ocenie tamtejszych ekspertów stosowanie materiałowych osłon nie daje dostatecznych gwarancji ochronnych. Maseczki materiałowe charakteryzują się bowiem 70-procentową skutecznością. Tymczasem zalecana jest ochrona na poziomie co najmniej 90% filtrowania drobnoustrojów, bakterii i wirusów. 

Rekomendowane maseczki powinny także posiadać oznakowanie CE (zgodność z normą EN 14683:2019-10 lub EN 149:2001+A1:2009 potwierdzone numerem zatwierdzenia wystawionego przez uprawnioną, europejską placówkę badawczą). Co istotne, nie wolno używać maseczek z zaworem pozwalającym na wypuszczanie nieprzefiltrowanego powietrza wydychanego, nawet jeśli mają wymagane atesty. 

Noszenie maseczek medycznych i filtrujących nie jest natomiast obowiązkowe np. w parkach czy skwerach, gdzie zagęszczenie ludności jest zdecydowanie mniejsze niż w zamkniętych pomieszczeniach.

Co ważne, od 1 lutego w niemieckich samolotach pasażerskich i portach lotniczych obowiązywać będzie noszenie medycznych lub innych maseczek o standardzie FFP2. Wykluczona będzie możliwość zastępowania maseczek FFP2 zwykłymi maseczkami, przyłbicami lub szalami.

Więcej na temat obowiązku noszenia maseczek w Niemczech: link

Podobne przepisy 25 stycznia wprowadziła Austria. Stosowanie konkretnego typu masek obowiązuje wszystkie osoby powyżej 14. roku życia i dotyczy np. sklepów, środków transportu publicznego, punktów usługowych czy gabinetów lekarskich. Używanie masek medycznych i filtrujących FFP2 i FFP3 obejmuje także osoby, które ze względu na charakter i miejsce pracy narażone są na kontakt z drugim człowiekiem. Nakazem objęto więc m.in. nauczycieli, urzędników i funkcjonariuszy publicznych. 

maska kn95

Francja: bawełniane maseczki nie wystarczą

Wprowadzone przez Niemców regulacje postanowili zaadaptować także Francuzi. Tamtejsza rada ds. zdrowia publicznego zaleca, by zamiast masek materiałowych stosować produkty medyczne i filtrujące. W ocenie francuskich wirusologów bawełniane maseczki nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa w kontekście coraz większej liczby mutacji koronawirusa. Rząd wydał dekret zakazujący ich noszenia w przestrzeni publicznej. 

Więcej na temat nowych zasad we Francji: link

Nie oznacza to jednak, że maseczki materiałowe zostaną całkowicie wyparte z obiegu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuszcza stosowanie tego rodzaju osłon, pod warunkiem jednak, że są one odpowiednio wykonane. Maseczki z tkaniny powinny składać się z trzech warstw, aby były w pełni skuteczne. Ich wewnętrzna warstwa może być wykonana z bawełny wchłaniającej wilgoć, środkowa - z polipropylenu i pełnić rolę filtra, a zewnętrzna - z takiego materiału wodoodpornego jak poliester.

mężczyzna w masce ffp2

Pozostałe kraje UE, Rosja i Wielka Brytania: bez nowych regulacji

Wielka Brytania: Na terenie Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w komunikacji publicznej, w taksówkach oraz w punktach usługowych i sklepach.

Włochy: Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej i otwartej. Z nakazu zostały zwolnione dzieci poniżej 6. roku życia, osoby, których stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie nosa i ust oraz osoby uprawiające w danym momencie aktywność fizyczną (np. jogging).

Hiszpania: W Katalonii – w regionie Costa Brava, na Balearach (Majorce, Minorce i Ibizie), w Andaluzji, łącznie z Costa del Sol oraz na Wyspach Kanaryjskich obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych (w większości regionów również na świeżym powietrzu) dla osób od 6 roku życia. Każdy z autonomicznych regionów samodzielnie ustala zakres zakrywania nosa i ust.

Więcej o sanitarnych wytycznych poza granicami Polski: link

Szwecja: Zasłanianie ust i nosa nie jest obowiązkowe. Jest natomiast rekomendowane, ale tylko w środkach komunikacji publicznej. 

Belgia: Na obszarach o dużym natężeniu ruchu wyznaczonych przez władze lub nawet na terenie całych miast lub gmin noszenie maski jest obowiązkowe (od 12 roku życia).

Holandia: Obowiązuje nakaz stosowania maseczek w wewnętrznych przestrzeniach publicznych jak sklepy, urzędy, stacje benzynowe, placówki oświatowe (poza szkołami podstawowymi), dla zawodów kontaktowych jak fizjoterapeuta oraz na peronach, dworcach, lotniskach i przystankach.

Portugalia: W przestrzeniach zamkniętych obowiązuje nakaz stosowania masek ochronnych.

Czechy: Obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. 

Rosja: Decyzją Głównego Lekarza Sanitarnego Federacji Rosyjskiej z dniem 28.10 br. na terytorium FR został wprowadzony obowiązek noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, miejscach masowego gromadzenia się ludzi (pow. 50 osób), w środkach transportu publicznego i w taksówkach (w tym kontekście wymieniono również m.in. przestrzenie parkingów samochodowych i wind w budynkach).

Zastosowany w maskach wielorazowych Urban’er (zobacz w sklepie) układ włóknin, spełnił parametry w badaniu mgłą parafinową odpowiadające poziomom filtracji i oporów powietrza klasie FFP3 - skutecznie filtrując 99,8% cząstek 0,4 mikrometra oraz zachowując niskie opory oddechowe 215 Pa.

Inne wpisy:

2021-03-27

Popularne błędy w użytkowaniu masek

Jak prawidłowo nosić maskę? Przedstawiamy garść informacji na temat najczęstszych błędów w użytkowaniu masek ochronnych, które mogą negatywnie wpłynąć na ich skuteczność albo nawet zaszkodzić zdrowiu! Maski stały się koniecznością, aby chronić się przed COVID-19, ale mogą pomóc tylko wtedy, gdy będą dobrze noszone. Źle noszona maseczka może narazić Cię na uszczerbek na zdrowiu, a nawet wpłynąć negatywnie na rozprzestrzenianie się chorób, w tym, koronawirusa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o niektórych z najczęstszych błędów podczas użytkowania maseczki ochronnej.

2020-12-11

Unikalne maski - przegląd rynku

Wyposażone w najnowszą technologię, zdobione drogocennymi kruszcami, sygnowane przez najsłynniejsze marki modowe czy wykonane z dość zaskakujących surowców. Maski ochronne niekoniecznie muszą kojarzyć się ze skrawkiem bawełnianego materiału czy neoprenową osłoną ze specjalistycznym filtrem. Fantazja producentów i konsumenckie wymagania czasami nie podlegają ograniczeniom. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej nieoczywistym rozwiązaniom w kwestii ochrony dróg oddechowych.

2020-11-06

Popularne typy masek - którą wybrać?

Ograniczają wchłanianie PM1, PM2.5, PM10, drobnoustrojów chorobotwórczych, związków chemicznych, alergenów czy kurzu, choć w różnym stopniu i nie zawsze w podobny sposób. Maski stanowią pierwszą linię obrony przed zanieczyszczonym powietrzem, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej osłony. Medyczne, materiałowe, filtrujące? Jednorazowe czy wielorazowe? Z filtrem N95, N99 czy HEPA? Opisujemy najpopularniejsze typy masek i podpowiadamy jaką wybrać.