Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
DO KAŻDEJ MASKI ZESTAW 3 FILTRÓW FFP1 GRATIS! Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Popularne błędy w użytkowaniu masek

Kiedy noszenie maski może zaszkodzić?

Odkąd COVID-19 przejął nasze życie i przyzwyczajenia, maseczki stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek! Oprócz dystansowania się od społeczeństwa i częstego mycia rąk Światowa Organizacja Zdrowia zaleca noszenie maseczek, aby zapobiec infekcji. Co więcej, ostatnie badanie przeprowadzone w The Lancet wykazało, że noszenie masek i utrzymywanie odpowiedniej odległości zmniejsza transmisję wirusa i właśnie o to chodzi.

Maseczka, która zakrywa tylko usta, a prawidłowe noszenie maseczki na twarzy

Właśnie zamówiłeś tę fantazyjną maseczkę z popularnego chińskiego portalu, ale zakrywa tylko usta? Cóż, na pewno nie jest to właściwy wybór! Oddychamy częściowo lub całkowicie przez nos, więc jeśli wdychasz cząsteczki wirusa nosem, to w jaki sposób Twoja maska ​​ochroni Cię przed nim? Dodatkowo maska, która zakrywa tylko usta, nie zadziała zbyt wiele, jeśli chodzi o zatrzymywanie kropelek podczas kichania. I teraz zgadnij, co może się stać? Te cząsteczki mogą osadzić się na twojej masce, która zakrywa tylko usta i być przyczyną wielu kłopotów! 

 

Dotykanie maseczki ochronnej i skutki nieprawidłowego użytkowania

Wiemy, że noszenie maseczki przez cały czas nie jest najfajniejszą rzeczą, ale powstrzymaj się od ciągłego jej dotykania! Na przykład, jeśli twoja maska ​​dotyka jakiejkolwiek części twarzy lub ciała, która jest skażona wirusem, a następnie założysz ją na usta i nos, jesteś narażony na wysokie ryzyko infekcji. Upewnij się, że dokładnie myjesz ręce przed założeniem maski, a gdy jesteś poza domem, zwalczaj chęć jej dotknięcia lub poprawienia. Nawet jeśli jej nie nosisz, nie zostawiaj maseczki na szyi.

Czyszczenie i pranie maseczki

Twoja praca nie kończy się tylko na noszeniu maseczki. Podczas jej zdejmowania musisz zachować higienę! Jeśli jest to maska ​​jednorazowa, nie ma powodu do zmartwień. Jednak jeśli planujesz ponowne użycie maseczki, upewnij się, że jest odpowiednio wyprana. Pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni skutecznie zabija wirusy i bakterie znajdujące się na maseczce. Po zakończeniu prania pozwól maseczce wyschnąć. Jeśli twoja maska ​​jest w jakikolwiek sposób uszkodzona lub wygląda na zabrudzoną, nie używaj jej więcej. Wystarczy bezpiecznie wyrzucić ją do zamkniętego kosza na śmieci i dokładnie umyć ręce.

Noś maseczkę nawet podczas dużego wysiłku — jak nosić maseczkę, wtedy gdy się pocisz?

Nie chodzi tylko o to, że noszenie maski jest mało komfortowe gdy się pocisz. Jest również nieskuteczna, gdy jest mokra i zlana potem. Osłonę twarzy należy wymienić, jeśli ulegnie zawilgoceniu! Ponadto WHO stwierdza, że ​​maski z tkaniny powinny składać się z co najmniej trzech warstw różnych materiałów. Dodaje też, że wilgoć może zagrozić tej ochronie i maseczki należy często wymieniać. Dlatego, jeśli planujesz większy wysiłek, możesz wziąć ze sobą kilka masek jednorazowych. Po jej zawilgoceniu delikatnie ją zdejmij i wyrzuć bezpiecznie lub przechowuj osobno i użyj nowej, gdy zajdzie taka potrzeba.

Podsumowanie – co robić i czego nie robić z maseczką ochronną

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Uważaj na to, jak nosisz swoją maseczkę i chroń się przed COVID-19.

 • Przed dotknięciem maski umyj ręce mydłem i wodą
 • Upewnij się, że maska nie jest zawilgocona ani uszkodzona
 • Zakryj nos i usta
 • Upewnij się, że maska ​​jest dobrze dopasowana i nie ma szczelin po bokach
 • Unikaj dotykania maski, gdy jest założona. Jeśli nie możesz tego zrobić, umyj ręce przed jej dotknięciem i zaraz po
 • Zmieniaj maske lub filtr gdy tylko stanie się wilgotna
 • Zdejmuj maseczkę od tyłu za pętle na uszy lub pasek. Unikaj dotykania zewnętrznej części maski lub twarzy
 • Zużyte maseczki należy przechowywać w szczelnie zamkniętej plastikowej torbie
 • Pierz maseczkę
 • Po użyciu i oczyszczeniu maseczki dokładnie myj ręce mydłem i wodą.

Najczęstsze błędy w użytkowaniu masek ochronnych — czego nie robić:

 • Nie noś maseczki z odsłoniętym nosem
 • Nie noś maseczki za luźno ze szczelinami po bokach
 • Nie noś maski, która jest zbyt ciasna
 • Nie ściągaj maski pod brodę
 • Nie dotykaj przedniej części maski
 • Nie zdejmuj maski podczas rozmowy z kimś
 • Nie pozwól innym osobom dotykać ani nosić Twojej maseczki
 • Nie używaj ponownie jednorazowych maseczek
 • Sprawdź maseczkę pod kątem rozdarć lub dziur i nie zakładaj jej, jeśli jest uszkodzona
 • Nie zakładaj maski, jeśli jest wilgotna

 

Maski wielorazowe Urban’er można wielokrotnie prać w temperaturze 60 stopni (zobacz w sklepie)

Inne wpisy:

2021-05-11

Maski filtrujące a alergia

Temat noszenia maseczek przez alergików często pojawia się w opinii publicznej. Obowiązek noszenia masek, wprowadzony w związku z pandemią, tylko podsycił dyskusję. Okazuje się bowiem, że choć w założeniu maski mają chronić przed smogiem to w przypadku alergików ich rola jest podwójna. Maska pomaga chronić przed związkami chemicznymi oraz pyłkami, występującymi powszechnie w naszym środowisku. Środki czyszczące, farby, dym papierosów, zanieczyszczenia, sierść zwierząt oraz pyłki mogą mieć poważny wpływ na samopoczucie osób wrażliwych lub uczulonych, nasilając tym samym objawy alergii.

2021-01-31

Typy masek obowiązujących w UE, GB i Rosji

Zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej od kilku miesięcy obowiązuje w zdecydowanej większości europejskich państw. W Polsce stosowanie maseczek i przyłbic upowszechniono już w połowie października i nic nie zapowiada, by w najbliższej przyszłości coś się w tej kwestii zmieniło. Są jednak kraje, które idą o krok dalej i wprowadzają nakaz noszenia konkretnych typów osłon.

2020-12-11

Unikalne maski - przegląd rynku

Wyposażone w najnowszą technologię, zdobione drogocennymi kruszcami, sygnowane przez najsłynniejsze marki modowe czy wykonane z dość zaskakujących surowców. Maski ochronne niekoniecznie muszą kojarzyć się ze skrawkiem bawełnianego materiału czy neoprenową osłoną ze specjalistycznym filtrem. Fantazja producentów i konsumenckie wymagania czasami nie podlegają ograniczeniom. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej nieoczywistym rozwiązaniom w kwestii ochrony dróg oddechowych.