Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
DO KAŻDEJ MASKI ZESTAW 3 FILTRÓW FFP1 GRATIS! Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Jak wybrać skuteczną maskę antysmogową?

"Antysmogowa maska w moim carry-on baggage ... " –  fragment utworu Taco Hemingway'a a wskazuje na pupularny element wyposażenia coraz większej liczby mieszkańcow dużych miast. Smog to realne zagrożenie, które nasila się w sezonie jesienno-zimowym. Mieszkańcy polskich miast od października do kwietnia razem z powietrzem wdychają trujący benzo(a)piren, metale ciężkie, dioksyny, a także związki siarki i azotu. Jednym ze sposobów ochrony przed smogiem jest maska – ale nie każda! Jak wybrać najlepszą maseczkę antysmogową? Podpowiadamy!

Smog nasz powszedni

Maski antysmogowe już od dawna noszą mieszkańcy krajów azjatyckich. Kilka lat temu Internet obiegły szokujące zdjęcia z Pekinu – smog unoszący się nad miastem był tak duży, że władze postanowiły pokazać mieszkańcom wschód słońca na... telebimie. W Polsce dopiero od niedawna mówi się o groźnych konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Rosnąca świadomość zagrożenia sprawiła, że maseczki antysmogowe pojawiły się na ulicach także polskich miast. Niestety, żeby skutecznie chronić się przed smogiem, nie wystarczy zakryć nosa i ust bawełnianą maską, szalikiem lub kawałkiem odzieży. Jaka maska antysmogowa zapewni skuteczną ochronę?

maska antysmogowa

Jaka maska na smog?

W skład smogu wchodzą przede wszystkim pyły o różnej średnicy. W środowisku mocno zapylonym najlepiej sprawdzą się certyfikowane środki ochrony osobistej z certyfikatem CE (potocznie zwane maskami przemysłowymi). Wymagania jakie spełniać muszą tego typu maski określa w Unii Europejskiej norma EN 149:2001+A1:2009. Norma ta dzieli maski na trzy klasy (FFP1, FFP2 i FFP3) w zależności od stopnia ochrony użytkownika wobec cząstek stałych i aerozoli. Maski i filtry należące do klasy FFP3 są najskuteczniejsze – filtrują aż do 99% lotnych cząsteczek, ale znacznie ograniczają możliwość swobodnego oddychania. Ich noszenie na co dzień - a szczegolnie podczas aktywnosci fizycznej jest uciazliwe.

W przypadku wyżej wymienionych masek filtrujących bierze się pod uwagę szereg parametrów, m.in.:

  • penetracja – maksymalny stopień w jakim pyły i dymy mogą przedostawać się do obszaru pod maską; badana z wykorzystaniem dwóch aerozoli (chlorku sodu i oleju parafinowego) przy objętościowym natężeniu przepływu wynoszącym 95 l/min;
  • całkowity przeciek wewnętrzny – maksymalny stopień nieszczelności maski wynikający z niecałkowitego przylegania maski do skóry twarzy oraz ewentualnych nieszczelności zaworu wydechowego;
  • opory oddychania – maksymalne opory jakie może stawiać maska podczas oddychania; maksymalne wartości określone są przy minutowej wentylacji płuc dla wdechu wynoszącej 30 i 95 l/min oraz dla wydechu przy 160 l/min.

Niestety "maski przemysłowe" nie wygladają najlepiej w codziennym uzytkowaniu w srodowisku miejskim.

Potencjalne zabezpieczenie przed smogiem moga zapewnic tez maski medyczne, bawełniane, kominy czy chusty antysmogowe. Produkty tego typu cechują sie jednak wysoką nieszczelnoscią (rzędu 45-100%). Niektore środki tego typu nie posiadaja w praktyce zadnych funkcji ochronnych.

W celu zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego działaniem nietoksycznych cząstek tam gdzie ich stężenie nie przekracza dopuszczalnej normy czyli w warunkach niewymagających stosowania certyfikowanych środków ochrony indywidualnej (SOI) z oznaczeniem CE (zgodnych Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG) warto zapoznac sie z oferta tzw masek profilaktycznych. Maski ochronne Urban'er wyposażone są w filtry wykonane z układu włóknin filtrujących spełniających parametry odpowiednie dla klas FFP1 i FFP2, zapewniając wlasciwa równowagę między ochroną a swobodą oddychania. Filtrują aż 98,9% cząsteczek 0,4μm (mikrometrów), generując mniej niż 204 Pa (paskali) oporu przy wdechu. Maski wyposażone są w skuteczny filtr złożony pięciu warstw tkanin (w tym HEPA, MELT BLOWN, tkanina z JONAMI SREBRA) oraz zawór wydechowy, który umożliwia swobodną wymianę powietrza. Maski Urbaner posiadają również elastyczny pasek z mocnym rzepem oraz przewiewną tkaninę zewnętrzną, którą można prać w prace w temperaturze 60 stopni.

maska jednorazowa KN95

Jaką maskę wybrać do codziennego użytku?

Parujące okulary, trudności z oddychaniem, ucisk – zakładanie niewygodnej maski moze byc prawdziwą torturą. Jaka maska zapewni komfort i wygodę? Przede wszystkim taka, która pozwala na indywidualne dopasowanie do kształtu twarzy. Warto zwrocic uwage na produkty wyposażone w miękkie uszczelki oraz elastyczne paski, które utrzymuje je w jednym miejscu, nawet podczas biegania lub jazdy na rowerze. Maskę urbaner pure możesz zamówić tu: link

Inne wpisy:

2020-11-27

Jak dbać o maski?

Stosowanie jednorazowych maseczek, jak sugeruje zresztą sama nazwa, nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, bo produkt, po czterech godzinach ciągłego użytkowania, powinien zostać zutylizowany. Maski wielorazowe posłużą nam znacznie dłużej, pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o materiały, z których wykonane są te produkty i regularną wymianę filtra. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad, dzięki którym wydłużymy ich żywotność. Podsuwamy kilka przydatnych wskazówek.

2021-02-27

Maska dla okularnika - jak ją nosić, żeby nie parowały okulary?

Nawet jeśli jesteś już po szczepionce przeciwko COVID-19 lub wyleczyłeś się z infekcji, nadal ważne jest to, by zabezpieczać się przed wirusem i nosić maseczkę. Jednak z maskami wiąże się jeden z najbardziej irytujących problemów pandemii — zaparowane okulary.

2021-01-31

Typy masek obowiązujących w UE, GB i Rosji

Zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej od kilku miesięcy obowiązuje w zdecydowanej większości europejskich państw. W Polsce stosowanie maseczek i przyłbic upowszechniono już w połowie października i nic nie zapowiada, by w najbliższej przyszłości coś się w tej kwestii zmieniło. Są jednak kraje, które idą o krok dalej i wprowadzają nakaz noszenia konkretnych typów osłon.