Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
DO KAŻDEJ MASKI ZESTAW 3 FILTRÓW FFP1 GRATIS! Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Jak wybrać skuteczną maskę antysmogową?

"Antysmogowa maska w moim carry-on baggage ... " –  fragment utworu Taco Hemingway'a a wskazuje na pupularny element wyposażenia coraz większej liczby mieszkańcow dużych miast. Smog to realne zagrożenie, które nasila się w sezonie jesienno-zimowym. Mieszkańcy polskich miast od października do kwietnia razem z powietrzem wdychają trujący benzo(a)piren, metale ciężkie, dioksyny, a także związki siarki i azotu. Jednym ze sposobów ochrony przed smogiem jest maska – ale nie każda! Jak wybrać najlepszą maseczkę antysmogową? Podpowiadamy!

Smog nasz powszedni

Maski antysmogowe już od dawna noszą mieszkańcy krajów azjatyckich. Kilka lat temu Internet obiegły szokujące zdjęcia z Pekinu – smog unoszący się nad miastem był tak duży, że władze postanowiły pokazać mieszkańcom wschód słońca na... telebimie. W Polsce dopiero od niedawna mówi się o groźnych konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Rosnąca świadomość zagrożenia sprawiła, że maseczki antysmogowe pojawiły się na ulicach także polskich miast. Niestety, żeby skutecznie chronić się przed smogiem, nie wystarczy zakryć nosa i ust bawełnianą maską, szalikiem lub kawałkiem odzieży. Jaka maska antysmogowa zapewni skuteczną ochronę?

maska antysmogowa

Jaka maska na smog?

W skład smogu wchodzą przede wszystkim pyły o różnej średnicy. W środowisku mocno zapylonym najlepiej sprawdzą się certyfikowane środki ochrony osobistej z certyfikatem CE (potocznie zwane maskami przemysłowymi). Wymagania jakie spełniać muszą tego typu maski określa w Unii Europejskiej norma EN 149:2001+A1:2009. Norma ta dzieli maski na trzy klasy (FFP1, FFP2 i FFP3) w zależności od stopnia ochrony użytkownika wobec cząstek stałych i aerozoli. Maski i filtry należące do klasy FFP3 są najskuteczniejsze – filtrują aż do 99% lotnych cząsteczek, ale znacznie ograniczają możliwość swobodnego oddychania. Ich noszenie na co dzień - a szczegolnie podczas aktywnosci fizycznej jest uciazliwe.

W przypadku wyżej wymienionych masek filtrujących bierze się pod uwagę szereg parametrów, m.in.:

  • penetracja – maksymalny stopień w jakim pyły i dymy mogą przedostawać się do obszaru pod maską; badana z wykorzystaniem dwóch aerozoli (chlorku sodu i oleju parafinowego) przy objętościowym natężeniu przepływu wynoszącym 95 l/min;
  • całkowity przeciek wewnętrzny – maksymalny stopień nieszczelności maski wynikający z niecałkowitego przylegania maski do skóry twarzy oraz ewentualnych nieszczelności zaworu wydechowego;
  • opory oddychania – maksymalne opory jakie może stawiać maska podczas oddychania; maksymalne wartości określone są przy minutowej wentylacji płuc dla wdechu wynoszącej 30 i 95 l/min oraz dla wydechu przy 160 l/min.

Niestety "maski przemysłowe" nie wygladają najlepiej w codziennym uzytkowaniu w srodowisku miejskim.

Potencjalne zabezpieczenie przed smogiem moga zapewnic tez maski medyczne, bawełniane, kominy czy chusty antysmogowe. Produkty tego typu cechują sie jednak wysoką nieszczelnoscią (rzędu 45-100%). Niektore środki tego typu nie posiadaja w praktyce zadnych funkcji ochronnych.

W celu zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego działaniem nietoksycznych cząstek tam gdzie ich stężenie nie przekracza dopuszczalnej normy czyli w warunkach niewymagających stosowania certyfikowanych środków ochrony indywidualnej (SOI) z oznaczeniem CE (zgodnych Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG) warto zapoznac sie z oferta tzw masek profilaktycznych. Maski ochronne Urban'er wyposażone są w filtry wykonane z układu włóknin filtrujących spełniających parametry odpowiednie dla klas FFP1 i FFP2, zapewniając wlasciwa równowagę między ochroną a swobodą oddychania. Filtrują aż 98,9% cząsteczek 0,4μm (mikrometrów), generując mniej niż 204 Pa (paskali) oporu przy wdechu. Maski wyposażone są w skuteczny filtr złożony pięciu warstw tkanin (w tym HEPA, MELT BLOWN, tkanina z JONAMI SREBRA) oraz zawór wydechowy, który umożliwia swobodną wymianę powietrza. Maski Urbaner posiadają również elastyczny pasek z mocnym rzepem oraz przewiewną tkaninę zewnętrzną, którą można prać w prace w temperaturze 60 stopni.

maska jednorazowa KN95

Jaką maskę wybrać do codziennego użytku?

Parujące okulary, trudności z oddychaniem, ucisk – zakładanie niewygodnej maski moze byc prawdziwą torturą. Jaka maska zapewni komfort i wygodę? Przede wszystkim taka, która pozwala na indywidualne dopasowanie do kształtu twarzy. Warto zwrocic uwage na produkty wyposażone w miękkie uszczelki oraz elastyczne paski, które utrzymuje je w jednym miejscu, nawet podczas biegania lub jazdy na rowerze. Maskę urbaner pure możesz zamówić tu: link

Inne wpisy:

2020-09-26

Wpływ smogu na zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5 miast w Unii Europejskiej leży na terenie Polski. Najgorzej jest w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. Jaki jest wpływ smogu na zdrowie? Sprawdziliśmy!

2021-05-11

Maski filtrujące a alergia

Temat noszenia maseczek przez alergików często pojawia się w opinii publicznej. Obowiązek noszenia masek, wprowadzony w związku z pandemią, tylko podsycił dyskusję. Okazuje się bowiem, że choć w założeniu maski mają chronić przed smogiem to w przypadku alergików ich rola jest podwójna. Maska pomaga chronić przed związkami chemicznymi oraz pyłkami, występującymi powszechnie w naszym środowisku. Środki czyszczące, farby, dym papierosów, zanieczyszczenia, sierść zwierząt oraz pyłki mogą mieć poważny wpływ na samopoczucie osób wrażliwych lub uczulonych, nasilając tym samym objawy alergii.

2020-11-06

Popularne typy masek - którą wybrać?

Ograniczają wchłanianie PM1, PM2.5, PM10, drobnoustrojów chorobotwórczych, związków chemicznych, alergenów czy kurzu, choć w różnym stopniu i nie zawsze w podobny sposób. Maski stanowią pierwszą linię obrony przed zanieczyszczonym powietrzem, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej osłony. Medyczne, materiałowe, filtrujące? Jednorazowe czy wielorazowe? Z filtrem N95, N99 czy HEPA? Opisujemy najpopularniejsze typy masek i podpowiadamy jaką wybrać.