Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
DO KAŻDEJ MASKI ZESTAW 3 FILTRÓW FFP1 GRATIS! Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Filtr HEPA w maskach

Co to jest filtr HEPA?

Filtr HEPA (z angielskiego High Efficiency Particulate Air) to filtr o wysokiej skuteczności pochłaniania cząsteczek stałych powietrza. Produkuje się go ze z polipropylenu, czyli termoplastycznego tworzywa sztucznego. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać filtry HEPA wcale nie są wynalazkiem ostatnich dekad! Z powodzeniem stosowano je już podczas II wojny światowej. Dzięki specjalnemu układowi włókien zatrzymują nawet do 99,8% cząstek, w tym pyły, kurz, alergeny, a nawet drobnoustroje chorobotwórcze. To popularne rozwiązanie stosowane przed producentów wielu urządzeń domowych m.in. odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza. Filtry HEPA wykorzystywane są także w laboratoriach i maskach antysmogowych.

filtr hepa

Jak działa filtr HEPA w maskach antysmogowych?

Filtr HEPA zatrzymuje większość substancji, których nie chcielibyśmy wdychać, ale, podobnie jak filtr w odkurzaczu, po pewnym czasie się „zapycha”. Nie zapewnia już tak wysokiej ochrony. Dlatego filtr HEPA do maski ze względów higienicznych trzeba regularnie wymieniać. Jak często? To zależy od kilku czynników m.in. częstotliwości użytkowania produktu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtru rekomendowanego przez producenta. W maskach Urban’er wykorzystaliśmy filtr HEPA o większej powierzchni niż te, które można znaleźć w większości dostępnych na rynku produktów antysmogowych. Dzięki temu oddychanie jest dużo swobodniejsze nawet przy wysiłku fizycznym.

maska przeciwgazowa

Czy filtr HEPA zatrzymuje wirusy?

O filtrach HEPA do maseczki szczególnie dużo mówi się w obecnej sytuacji zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. Wiele osób zastanawia się, czy filtr HEPA zatrzymuje wirusy? Potrafi odfiltrować nie tylko pyły o różnej wielkości (PM1, PM2,5 oraz PM10), ale także kurz, alergeny, a nawet drobnoustroje chorobotwórcze. Nie każdy jest jednak tak samo skuteczny! W maskach Urban’er zastosowaliśmy autorski układ włóknin składający się aż z 5 warstw, w tym warstwy HEPA z membraną PTFE. Nasze produkty zostały przebadane aerozolem mgły parafinowej w Państwowym Instytucie Badawczym – Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Łodzi. Dzięki temu mamy pewność, że skutecznie filtrują nawet 99,8% cząstek o wielkości 0,4 mikrometra. Możemy śmiało powiedzieć, że maski Urban’er wyposażone w filtr HEPA ograniczają wchłanianie zanieczyszczeń i chorobotwórczych cząsteczek lepiej niż wielorazowe maseczki bawełniane czy przyłbice. 

Inne wpisy:

2020-10-12

Jak wybrać skuteczną maskę antysmogową?

"Antysmogowa maska w moim carry-on baggage ... " – fragment utworu Taco Hemingway'a a wskazuje na pupularny element wyposażenia coraz większej liczby mieszkańcow dużych miast. Smog to realne zagrożenie, które nasila się w sezonie jesienno-zimowym. Mieszkańcy polskich miast od października do kwietnia razem z powietrzem wdychają trujący benzo(a)piren, metale ciężkie, dioksyny, a także związki siarki i azotu. Jednym ze sposobów ochrony przed smogiem jest maska – ale nie każda! Jak wybrać najlepszą maseczkę antysmogową? Podpowiadamy!

2021-02-27

Maska dla okularnika - jak ją nosić, żeby nie parowały okulary?

Nawet jeśli jesteś już po szczepionce przeciwko COVID-19 lub wyleczyłeś się z infekcji, nadal ważne jest to, by zabezpieczać się przed wirusem i nosić maseczkę. Jednak z maskami wiąże się jeden z najbardziej irytujących problemów pandemii — zaparowane okulary.

2020-09-26

Wpływ smogu na zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5 miast w Unii Europejskiej leży na terenie Polski. Najgorzej jest w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. Jaki jest wpływ smogu na zdrowie? Sprawdziliśmy!