Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Filtr HEPA w maskach

Co to jest filtr HEPA?

Filtr HEPA (z angielskiego High Efficiency Particulate Air) to filtr o wysokiej skuteczności pochłaniania cząsteczek stałych powietrza. Produkuje się go ze z polipropylenu, czyli termoplastycznego tworzywa sztucznego. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać filtry HEPA wcale nie są wynalazkiem ostatnich dekad! Z powodzeniem stosowano je już podczas II wojny światowej. Dzięki specjalnemu układowi włókien zatrzymują nawet do 99,8% cząstek, w tym pyły, kurz, alergeny, a nawet drobnoustroje chorobotwórcze. To popularne rozwiązanie stosowane przed producentów wielu urządzeń domowych m.in. odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza. Filtry HEPA wykorzystywane są także w laboratoriach i maskach antysmogowych.

filtr hepa

Jak działa filtr HEPA w maskach antysmogowych?

Filtr HEPA zatrzymuje większość substancji, których nie chcielibyśmy wdychać, ale, podobnie jak filtr w odkurzaczu, po pewnym czasie się „zapycha”. Nie zapewnia już tak wysokiej ochrony. Dlatego filtr HEPA do maski ze względów higienicznych trzeba regularnie wymieniać. Jak często? To zależy od kilku czynników m.in. częstotliwości użytkowania produktu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtru rekomendowanego przez producenta. W maskach Urban’er wykorzystaliśmy filtr HEPA o większej powierzchni niż te, które można znaleźć w większości dostępnych na rynku produktów antysmogowych. Dzięki temu oddychanie jest dużo swobodniejsze nawet przy wysiłku fizycznym.

maska przeciwgazowa

Czy filtr HEPA zatrzymuje wirusy?

O filtrach HEPA do maseczki szczególnie dużo mówi się w obecnej sytuacji zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. Wiele osób zastanawia się, czy filtr HEPA zatrzymuje wirusy? Potrafi odfiltrować nie tylko pyły o różnej wielkości (PM1, PM2,5 oraz PM10), ale także kurz, alergeny, a nawet drobnoustroje chorobotwórcze. Nie każdy jest jednak tak samo skuteczny! W maskach Urban’er zastosowaliśmy autorski układ włóknin składający się aż z 5 warstw, w tym warstwy HEPA z membraną PTFE. Nasze produkty zostały przebadane aerozolem mgły parafinowej w Państwowym Instytucie Badawczym – Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Łodzi. Dzięki temu mamy pewność, że skutecznie filtrują nawet 99,8% cząstek o wielkości 0,4 mikrometra. Możemy śmiało powiedzieć, że maski Urban’er wyposażone w filtr HEPA ograniczają wchłanianie zanieczyszczeń i chorobotwórczych cząsteczek lepiej niż wielorazowe maseczki bawełniane czy przyłbice. 

Inne wpisy:

2021-01-31

Typy masek obowiązujących w UE, GB i Rosji

Zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej od kilku miesięcy obowiązuje w zdecydowanej większości europejskich państw. W Polsce stosowanie maseczek i przyłbic upowszechniono już w połowie października i nic nie zapowiada, by w najbliższej przyszłości coś się w tej kwestii zmieniło. Są jednak kraje, które idą o krok dalej i wprowadzają nakaz noszenia konkretnych typów osłon.

2020-11-20

Jony srebra w filtrach – zastosowanie

Zastosowanie tego pierwiastka z grupy metali ma szerszy wymiar, nie tylko w wytwórstwie, przemyśle czy nauce. Jony srebra doskonale sprawdzają się bowiem jako środek antybakteryjny, przeciwwirusowy i grzybobójczy. Co warto o nich wiedzieć?

2020-12-04

Maski a prawo. Kto i kiedy musi zakrywać usta oraz nos?

Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jeszcze do niedawna charakterystyczne było przede wszystkim wśród społeczności zamieszkującej południowo-wschodnią Azję. Pandemia koronawirusa skutecznie odwróciła proporcje i dziś widok zasłoniętych twarzy nikogo nie dziwi, a jest wręcz powszechnym obowiązkiem, który regulują w Polsce dynamicznie zmieniające się od marca rządowe rozporządzenia. Sprawdziliśmy, jakie obostrzenia nakładają na nas najnowsze przepisy.