Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
DO KAŻDEJ MASKI ZESTAW 3 FILTRÓW FFP1 GRATIS! Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Rodzaje filtrów w maskach i ich oznaczenia

Wielorazowe maski z filtrem zwiększają poziom ochrony dróg oddechowych i są o wiele trwalsze niż osłony jednokrotnego użytku.  Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej produktów wyposażonych w filtry, którym często towarzyszą enigmatyczne dla laików skróty i oznaczenia. Ich trafne rozszyfrowanie pomoże nie tylko lepiej poznać produkt, ale ułatwi dobór odpowiedniej dla naszych potrzeb maseczki. 

Wyposażone w specjalny filtr maski wielorazowego użytku zdobywają coraz większą popularność na polskim rynku. Bogata oferta zapewnia dość swobodny dostęp do produktów, ale potrafi również zdezorientować. Szczególnie, gdy nazwom poszczególnym modeli towarzyszą tajemnicze na pierwszy rzut oka oznaczenia i skróty. Paradoksalnie, to jednak one kryją najwięcej informacji o produkcie i poziomie jego skuteczności. Ciągi liter i cyfr definiują rodzaj zastosowanego w maskach filtra. A to właśnie filtr reguluje barierę ograniczającą wchłanianie zanieczyszczeń i drobnoustrojów.

P1, P2, P3, HEPA, N95, N99, KN95 to najczęściej stosowane oznaczenia filtrów. Najogólniej rzecz biorąc określają one skuteczność filtracji oraz poziom oporów oddechowych. Rozszyfrowanie oznaczeń nie wymaga na szczęście tajemnej wiedzy. Poniżej znajdziecie praktyczne informacje i porady dotyczące wielorazowych masek z filtrem. 

 

maska kn95

Filtr P1

To europejskie oznaczenie (standard) filtrów stosowanych w półmaskach filtrujących (certyfikowana półmaska filtrująca z filtrem typu P1 posiada oznaczenie FFP1). Filtry tego typu zgodnie z EN 149:2001+A1:2009 posiadają skuteczność filtracji na poziomie pierwszej klasy ochrony wynoszącą 80%, opory przepływu powietrza nie przekraczają wartości granicznej wynoszącej 210 Pa. Filtry poddaje się badaniom penetracji mgłą oleju parafinowego zgodnie z EN 13274-7:2019 oraz badaniom oporu przepływu powietrza zgodnie z EN 13274-3:2001. Tego typu filtry, ograniczają wchłanianie nietoksycznych pyłów. Maski (FFP1) zatrzymują aerozole w stanie stałym lub ciekłym w stężeniach do 4xNDS (NDS - Najwyższe Dopuszczalne Stężenie). Stosowane są w przemyśle spożywczym i budowlanym. 

Filtr P2

Filtry tego typu zgodnie z EN 149:2001+A1:2009 posiadają skuteczność filtracji na poziomie drugiej klasy ochrony wynoszącą 94%, opory przepływu powietrza nie przekraczają wartości granicznej wynoszącej 240 Pa. Maski (FFP2) zatrzymują aerozole w stanie stałym lub ciekłym w stężeniach do 10xNDS. Produkty wyposażone w ten rodzaj filtra chronią przede wszystkim przed nietoksycznymi oraz średnio-toksycznymi aerozolami w stanie płynnym lub stałym. Należy tu wymienić głównie pyły pochodzące z obróbki mechanicznej płyt MDF czy dymy żelaza i metalu zagrażające układowi oddechowemu. 

Filtr P3

Filtry tego typu zgodnie z EN 149:2001+A1:2009 posiadają skuteczność filtracji na poziomie trzeciej klasy ochrony wynoszącą 99%, opory przepływu powietrza nie przekraczają wartości granicznej wynoszącej 300 Pa. Maski (FFP3) zatrzymują aerozole w stanie stałym lub ciekłym w stężeniach do 20xNDS. Zapewniają najwyższy poziom ochrony, gdyż zatrzymują 99% szkodliwych cząsteczek aerozoli, dymów i pyłów (PM1, PM2,5 czy PM10). Ograniczają wchłanianie drobnoustrojów chorobotwórczych. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym. 

Filtry stosowane w maskach Urban’er wyprodukowane zostały z układu włóknin spełniającego parametry oporów powietrza oraz filtracji odpowiednich dla klasy FFP3, filtrując 99,8% cząstek 0,4 μm oraz zachowując niskie opory oddechowe 215,9 Pa.

N95/N99

Oznaczenie charakterystyczne dla produktów certyfikowanych według norm amerykańskich (NIOSH-42CFR84). Filtry tego typu stosowane są głównie w maskach przeciwpyłowych o zbliżonych parametrach do filtrów P2 (N95) i P3 (N99). Filtry N95 zapewniają skuteczność filtracji pyłów zawieszonych na poziomie 95%. Filtry N99, podobnie jak FFP3, posiadają skuteczność filtracji na poziomie około 99%.  

KN95

Standard ustanowiony w Chinach (GB2626-2006.). Odpowiada amerykańskiemu N. Filtry tego typu stosowane są głównie w maskach przeciwpyłowych o zbliżonych parametrach do N95.

HEPA

Filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air) wykonane są z polipropylenu. Zapewniają skuteczną filtrację przy jednoczesnych niskich oporach przepływu powietrza. Zastosowany mechanizm pozwala filtrom HEPA chronić przed cząsteczkami wielkości 400 nm na poziomie 99,8%. Wyposażone w ten sposób maski zabezpieczają przed pyłami PM1, PM 2.5, PM10, drobnoustrojami, bakteriami i wirusami czy zarodnikami grzybów. Filtry HEPA wykorzystywane są w miejscach, gdzie istnieją wysokie wymogi dotyczące czystości powietrza (np. laboratoria, sale zabiegowe i operacyjne, schrony wojskowe). Mają zastosowanie także w laboratoryjnych komorach czy oczyszczaczach powietrza. Obok ww. zastosowań, z powodzeniem stosowane są również jako filtry do masek wielorazowych. Tego rodzaju filtry charakteryzują się długim czasem użytkowania. Trwałość liczona jest w setkach godzin i zależy jedynie od ich mechanicznego zużycia. Należy jednak pamiętać, by je regularnie wymieniać, biorąc pod uwagę względy higieniczne.

 

Więcej o filtrach HEPA i pozostałych filtrach stosowanych w maskach (wersja anglojęzyczna): artykuł

 

Producenci stosują w filtrach warstwy dodatkowe np.: 

  • warstwy węglowe (wykorzystujące absorpcyjne właściwości węgla, dodatnio naładowane jony węgla przyciągają naładowane ujemnie cząsteczki zanieczyszczeń);
  • warstwy z jonami srebra (posiadające właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze).

 

maka przemysłowa

 

W artykule zaprezentowaliśmy najpopularniejsze oznaczenia. Dotyczą one filtrów i masek najczęściej stosowanych w okresie pandemii.

 

Maska urban’er wyposażona jest w autorski, produkowany w Gdańsku filtr (stworzony z układu 5 włóknin):

  1. WARSTWA ZEWNĘTRZNA - zabezpiecza filtr przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  2. WARSTWA HEPA - filtruje pyły PM1, PM2.5, PM10, kurz, pyłki, alergeny;
  3. WARSTWA Z JONAMI SREBRA - ogranicza rozwój drobnoustrojów na powierzchni filtra;
  4. WARSTWA HEPA z membraną PTFE - filtruje zanieczyszczenia o wielkości 0,4 μm;
  5. WARSTWA ZEWNĘTRZNA - zabezpiecza filtr przed uszkodzeniami mechanicznymi zwiększając żywotność maski.

 

maska urbaner

 

Maskę urbaner pure możesz zamówić tu: link

Inne wpisy:

2020-12-22

Smog i koronawirus, czyli mieszanka wybuchowa

Zanieczyszczone powietrze w postaci smogu może znacząco wpływać na cięższe przechodzenie zakażenia koronawirusem. To najnowsze ustalenia naukowców, którzy alarmują, by szczególnie w dużych miastach, w okresie pandemii, koniecznie pamiętać o zasłanianiu ust i nosa. Kombinacja SARS COV-2 i smogu jest bowiem niebezpieczniejsza niż każde z tych zagrożeń osobno. 

2020-11-06

Popularne typy masek - którą wybrać?

Ograniczają wchłanianie PM1, PM2.5, PM10, drobnoustrojów chorobotwórczych, związków chemicznych, alergenów czy kurzu, choć w różnym stopniu i nie zawsze w podobny sposób. Maski stanowią pierwszą linię obrony przed zanieczyszczonym powietrzem, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej osłony. Medyczne, materiałowe, filtrujące? Jednorazowe czy wielorazowe? Z filtrem N95, N99 czy HEPA? Opisujemy najpopularniejsze typy masek i podpowiadamy jaką wybrać.

2021-01-31

Typy masek obowiązujących w UE, GB i Rosji

Zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej od kilku miesięcy obowiązuje w zdecydowanej większości europejskich państw. W Polsce stosowanie maseczek i przyłbic upowszechniono już w połowie października i nic nie zapowiada, by w najbliższej przyszłości coś się w tej kwestii zmieniło. Są jednak kraje, które idą o krok dalej i wprowadzają nakaz noszenia konkretnych typów osłon.