Sklep Blog Dystrybutorzy EN Dostępne kolory
Konto Koszyk Sklep
Dostępne kolory Blog Dystrybutorzy
EN
DO KAŻDEJ MASKI ZESTAW 3 FILTRÓW FFP1 GRATIS! Wielorazowa maska filtrująca, z wymiennym filtrem - wykonanym z układu włóknin o parametrach odpowiadających klasie FFP1
Kolor
#
Tkanina

Pasek
Jak dobrać rozmiar
Rozmiary

Jak dbać o maski?

Stosowanie jednorazowych maseczek, jak sugeruje zresztą sama nazwa, nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, bo produkt, po czterech godzinach ciągłego użytkowania, powinien zostać zutylizowany. Maski wielorazowe posłużą nam znacznie dłużej, pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o materiały, z których wykonane są te produkty i regularną wymianę filtra. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad, dzięki którym wydłużymy ich żywotność. Podsuwamy kilka przydatnych wskazówek. 

 

Wielorazowe maski bez filtra

Bawełniane maseczki mogą posłużyć znacznie dłużej niż jednorazowe produkty. Niezbędnym warunkiem jest jednak prawidłowe ich użytkowanie oraz regularna i systematyczna pielęgnacja połączona z dezynfekcją. Co istotne, wszelkie zabiegi, którym poddajemy ten konkretny rodzaj maseczek, można wykonywać w domowych warunkach, za pomocą ogólnie dostępnych środków.

Więcej o dezynfekcji bawełnianych maseczek: Artykuł 

 

maski wielorazoweMaski bawełniane można przede wszystkim prać. Istotne jest, by bawełnianą maseczkę prać oddzielnie, bez innych ubrań. Odpowiednia temperatura prania to minimum 60 stopni Celsjusza (wówczas giną niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy) przez 45 minut. Przydatny może być również specjalny program w pralce do prania bawełny. Do prania wielorazowych maseczek wystarczą powszechnie stosowane środki piorące. Nie należy natomiast używać wybielaczy z chlorem, gdyż chemikalia mogą uszkodzić materiał.

Wypraną maseczkę można dodatkowo wyprasować w wysokiej temperaturze. Można ją również zdezynfekować. Do tego celu najlepiej zastosować płyn antybakteryjny z co najmniej 70-procentową zawartością alkoholu. Wystarczy spryskać nim powierzchnię maseczki i odłożyć na kilka minut do całkowitego wyschnięcia. Wypraną i zdezynfekowaną bawełnianą maseczkę trzymamy następnie w suchym miejscu aż do kolejnego użycia. 

Więcej o tym, jak dbać o maseczki: Artykuł

Alternatywnym sposobem odkażania maseczek jest wykorzystanie piekarnika. W takim przypadku maseczkę umieszczamy w naczyniu żaroodpornym i wkładamy do urządzenia nagrzanego do temperatury 70 stopni Celsjusza na minimum 30 minut. 

Cały proces oczywiście powtarzamy po każdym kolejnym użytkowaniu maseczki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet produkty wielokrotnego użytku mają swoją żywotność, której nie należy przedłużać w nieskończoność. Zniszczone, rozerwane lub z uszkodzonym materiałem maseczki nie nadają się już ani do noszenia, ani do prania, dlatego powinny jak najszybciej wylądować w koszu (zabezpieczone szczelnym, foliowym opakowaniem). 

Jeśli chodzi o maski wielokrotnego użytku wykonane z materiału innego niż bawełna, wiążąca jest instrukcja producenta dotycząca sterylizacji. Istotne jest, by wielorazową maseczkę nosiła zawsze jedna i ta sama osoba. Nawet po upraniu i odpowiedniej dezynfekcji produkt nadaje się do stosowania tylko przez poprzedniego użytkownika. 

Wielorazowe maski z filtrem

Czyszczenie i dezynfekcja masek filtrujących w głównej mierze zależą od ścisłych wytycznych samego producenta, który szczegółową instrukcję prawidłowego użytkowania załącza do oferowanego produktu. 

Maski wielorazowe Urban’er (Zobacz w sklepie) można prać w temperaturze maksymalnej 60°C, po uprzednim demontażu zaworu wydechowego, ramki rozpierającej, filtra oraz zapięcia rzepa. Nie należy prać maski chemicznie, nie należy jej również wybielać. Maskę należy suszyć w temperaturze pokojowej, następnie założyć nowy, rekomendowany przez producenta filtr. Należy pamiętać, że dłuższe użytkowanie tego samego, zawilgoconego filtra może powodować nagromadzenie wewnątrz maski drobnoustrojów i grzybów, które nie tylko osłabiają funkcje produktu, ale mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia.

dezynfekcjaW maskach Urban’er pięciowarstwowa konstrukcja sprawia, że filtr bardzo długo zachowuje odpowiednie właściwości filtracyjne. Trwałość liczona jest w setkach godzin i zależy jedynie od jego mechanicznego zużycia. W filtrze znajduje się tkanina z jonami srebra, która zmniejsza rozwój bakterii i zwiększa żywotność filtra. Mimo to nie zaleca się noszenia maski w sposób ciągły powyżej ośmiu godzin ze względów higienicznych. Przestrzegając prawidłowego czasu użytkowania, dbamy o żywotność wybranego przez nas produktu i jego skuteczność w filtracji drobnoustrojów, pyłów i zanieczyszczeń powietrza. Po upływie terminu użyteczności filtra nie należy już go stosować ponownie ani prać. Jedynym pożądanym działaniem jest w tym przypadku zutylizowanie go. Przedtem należy go odpowiednio zabezpieczyć, by nie miały z nim styczności inne osoby. Nawet po wypraniu maski i wymianie filtra istotne jest, by użytkowała ją wciąż ta sama osoba. Trzeba też pamiętać, by przed i po zdjęciu produktu dokładnie umyć ręce. Co najmniej przez 30 sekund pod ciepłą wodą z zastosowaniem mydła. Wskazane jest także przetarcie rąk płynem antybakteryjnym, który zawiera alkohol. 

Inne wpisy:

2020-12-04

Maski a prawo. Kto i kiedy musi zakrywać usta oraz nos?

Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jeszcze do niedawna charakterystyczne było przede wszystkim wśród społeczności zamieszkującej południowo-wschodnią Azję. Pandemia koronawirusa skutecznie odwróciła proporcje i dziś widok zasłoniętych twarzy nikogo nie dziwi, a jest wręcz powszechnym obowiązkiem, który regulują w Polsce dynamicznie zmieniające się od marca rządowe rozporządzenia. Sprawdziliśmy, jakie obostrzenia nakładają na nas najnowsze przepisy.

2021-01-31

Typy masek obowiązujących w UE, GB i Rosji

Zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej od kilku miesięcy obowiązuje w zdecydowanej większości europejskich państw. W Polsce stosowanie maseczek i przyłbic upowszechniono już w połowie października i nic nie zapowiada, by w najbliższej przyszłości coś się w tej kwestii zmieniło. Są jednak kraje, które idą o krok dalej i wprowadzają nakaz noszenia konkretnych typów osłon.

2020-11-13

Rodzaje filtrów w maskach i ich oznaczenia

Wielorazowe maski z filtrem zwiększają poziom ochrony dróg oddechowych i są o wiele trwalsze niż osłony jednokrotnego użytku. Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej produktów wyposażonych w filtry, którym często towarzyszą enigmatyczne dla laików skróty i oznaczenia. Ich trafne rozszyfrowanie pomoże nie tylko lepiej poznać produkt, ale ułatwi dobór odpowiedniej dla naszych potrzeb maseczki.